Aktualności

15.04.2016 Gra o wakacyjny staż 2016.

Z przyjemnością informujemy, że Elbląska Rada Klastrów została partnerem w projekcie pod nazwą „Gra o wakacyjny staż 2016” Elbląskiej Izby Gospodarczej Oddział RIGP. W związku z tym zachęcamy wszystkich przedsiębiorców skupionych wokół Rady oraz jej sympatyków do zgłaszania ofert ufundowania wakacyjnych staży. Regulamin i karta zgłoszenia w załącznikach.

Prezydent Miasta Elbląga Pan Witold Wróblewski objął akcję nad patronatem honorowym.

Deklaracja uczestnictwa w projekcie
Regulamin
Zaproszenie od Prezydenta

19.01.2016 Szkolenia z zakresu podatkowego rozpoczęte.

W dniu 19.01.2016r. punktualnie o godzinie 9:00 w Elbląskim Parku Technologicznym rozpoczęło się, zapowiadane wcześniej, szkolenie którego organizatorem była Elbląska Rada Klastrów przy współpracy z Urzędem Skarbowym w Elblągu, Bankiem Credit Agricole S.A. oddział w Elblągu. Szkolenie dotyczyło zmian w podatkach dochodowych oraz istniejących w sieci portali ułatwiających kontakty podatników z urzędem. Liczba zgromadzonych osób dowodzi, że takie spotkania informacyjne są potrzebne. Liczba pytań do pracowników naszego Urzędu Skarbowego także potwierdziła celowość organizowania takich eventów. Nie bez znaczenia była możliwość poznania się i wymiany doświadczeń przez zebranych podczas półgodzinnej przerwy na kawę oraz herbatę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Link do galerii

11.01.2016 Szkolenia z zakresu podatkowego.

Szanowni Państwo,

Elbląska Rada Klastrów oraz Urząd Skarbowy w Elblągu zapraszają w dniu 19.01.2016r. o godzinie 9:00 na bezpłatne szkolenie z zakresu:

 • 1. Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych
 • 2. Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych
 • 3. Transakcje wewnątrzwspólnotowe
 • 4. E-deklaracje - jak sprawnie i wygodnie złożyć deklaracje podatkowe
 • 5. Portal Podatkowy jako nowy kanał komunikacji z urzędem

Partnerem wydarzenia jest Credit Agricole Bank Polska S.A. oddział w Elblągu

Szkolenie odbędzie się w Elbląskim Parku Technologicznym ul. Sulimy 1. W trakcie szkolenia przewidziany jest serwis kawowy.

Firmy lub osoby fizyczne zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniu proszone są o wypełnienie i przesłanie najpóźniej do 18.01.2016r. do godz. 14:00 załączonego zgłoszenia. Zgłoszenie prosimy przesyłać na adres biuro@erk.org.pl.

Szkolenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych podmiotów gospodarczych w związku z tym prosimy o udostępnianie tej informacji zaprzyjaźnionym przedsiębiorcom.

Dokument do pobrania

06.12.2015 Polsko - kaliningradzkie seminarium gospodarcze.

W dniu 01.12.2015r. Elbląska Rada Klastrów uczestniczyła w polsko - kaliningradzkim seminarium gospodarczym, którego głównym tematem było budownictwo. W trakcie zostały także przedstawione wyniki współpracy obu stron w różnych obszarach życia gospodarczego za rok 2015 oraz prognozy na rok 2016. Był także czas na rozmowy bilateralne podczas wieczoru biznesu. Stronę kaliningradzką reprezentowali przedstawiciele władz w randze wiceministrów oraz licznie zgromadzeni przedsiębiorcy a także przedstawiciele Kaliningradzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Ze strony polskiej w seminarium udział wzięli organizatorzy a także przedstawiciele: Pracodawców Pomorza w Gdańsku, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Było też kliku przedsiębiorców budowlanych z okolic Trójmiasta. Elbląg reprezentował przewodniczący Elbląskiej Rady Klastrów.

06.12.2015 Jestem przedsiębiorczy choć nie jestem przedsiębiorcą.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Zespół Szkół Nr 2 w Elblągu zorganizował wśród uczniów klas VI szkół podstawowych Miejski konkurs pn. "Jestem przedsiębiorczy choć nie jestem przedsiębiorcą". W ramach konkursu jego uczestnicy musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu: m. in.: komunikacji interpersonalnej, istoty funkcjonowania gospodarki rynkowej, funkcji i znaczenie pieniądza, banków i ubezpieczeń, celów i rodzajów działalności gospodarczej. Finał konkursu odbył się w dniu 17.11.2015 r.

Elbląska Rada Klastrów wielokrotnie dawała i daje wyraz przekonaniu, że budowanie w społeczeństwie wiedzy na temat przedsiębiorczości i postaw przedsiębiorczych powinno zacząć się już w wieku szkolnym. Stąd członkowie Rady zdecydowali się wspierać inicjatywy rozwijające świadomość młodych ludzi w tym zakresie. W wypadku tego konkursu nasze wsparcie polegało na ufundowaniu nagrody, którą był markowy tablet. Przedstawiciel Rady zasiadał w jury. Radość zwycięzcy konkursu była ogromna. Gratulujemy także pozostałym nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Gratulujemy także kadrze pedagogicznej Zespołu Szkól nr 2 świetnego pomysły i życzymy wytrwałości w dalszym propagowaniu przedsiębiorczości wśród młodzieży.

25.09.2015 Chcemy turystę zatrzymać za wszelką cenę.

- Turystyka w Elblągu ma się dobrze, chociaż mogłaby mieć się lepiej. A żeby miała się lepiej, należy sieciować się, czyli stworzyć sieć współpracy umożliwiającą efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału członków klastra – powiedziała Hanna Skrobotun, prezes Elbląskiego Klastra Turystycznego, podczas konferencji w otwierającej Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Turystyki „Miliard Turystów, Miliard Możliwości” podkreśla ogromną rolę turystyki w zmienianiu jakości życia milionów ludzi na całym świecie. Dzięki podróżowaniu otwieramy się na świat i uczymy się szacunku i tolerancji w stosunku do obcych kultur. Podczas piątkowej konferencji w Ratuszu Staromiejskim w myśl porzekadła „Swego nie znacie, cudze chwalicie” zwrócono przede wszystkim uwagę na ogromny potencjał Elbląga i okolic.

- Potencjał jest przeogromny, inne regiony mogłyby nam go pozazdrościć - mówi Hanna Skrobotun, prezes Elbląskiego Klastra Turystycznego. - Mamy morze, mamy nasze „Bieszczady” w postaci przepięknej Wysoczyzny Elbląskiej, mamy Kanał Elbląski, pochylnie, mamy zdrowe płuca, bo obszar jest nieskażony, ekologiczny. Przy tym mamy przepiękne miasto Elbląg i inne piękne miasta w regionie. To jest nasz ogromny potencjał turystyczny, który wszystkie organizacje powinny wspólnie wykorzystać.

A jak sprawić, by nasz region przyciągał turystów, a jego potencjał był w pełni wykorzystany?

– Turystyka w Elblągu ma się dobrze, chociaż mogłaby mieć się lepiej – dodaje prezes Elbląskiego Klastra Turystycznego, który skupia przedsiębiorców branży turystycznej i około turystycznej z Elbląga i okolic, stawiając sobie za główny cel wsparcie i wzrost poprawy atrakcyjności Elbląga i regionu. - Brakuje przede wszystkim pakietów ofert turystycznych jak również samych produktów turystycznych. A jeżeli nawet takie są, są niedopracowane i turysta z zewnątrz nie do końca wie, że jest to produkt dla niego. Żeby wpływać na rozwój turystyki w naszym regionie, należy sieciować się, czyli stworzyć sieć współpracy w obszarze turystyki umożliwiającej efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału członków klastra. My członkowie klastra pracujemy w sieci. Jeżeli dzwoni do mnie gość, który chce przebywać w mojej agroturystyce, a ja nie mam dla niego miejsca, to ja go nie puszczam, tylko podaję mu numer telefonu do innej agroturystyki. My chcemy turystę zatrzymać za wszelką cenę.

Podczas konferencji, na którą zaproszono osoby związane z turystyką w regionie, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, reprezentantów przedsiębiorstw i organizacji realizujących zadania z zakresu turystyki, zostały wręczone Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki” . Otrzymali je: Andrzej Andrzejewski, Regina Czymbor, Andrzej Damazy, Andrzej Jakielski , Zygmunt Kisielewski, Jarosław Kogut, Wojciech Kujawski, Zdzisława Łukaszewska, Leszek Marcinkowski, Elżbieta Rydzyńska, Ryszard Małkowski, Andrzej Piotrowiak, Hanna Skrobotun, Grzegorz Ślaziński, Mirosław Więckiewicz, Klub Żeglarski Ostróda, Nadleśnictwo Mrągowo.

Goście konferencji obejrzeli też multimedialne prezentacje na temat atrakcji turystycznych Elbląga i powiatu elbląskiego. A by nie być gołosłownym, tuż po konferencji zwiedzili elbląską Starówkę i Muzeum Archeologiczno-Historyczne, a także odbyli krótki rejs statkiem po rzece Elbląg i jeziorze Druzno.

- Zawsze uważałam, że o turystyce nie należy mówić, turystykę trzeba pokazywać, ponieważ to bardziej przemawia do wyobraźni turystów – mówi Hanna Skrobotun.

Zobacz, co się jeszcze będzie działo podczas Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki w Elblągu.

25.09.2015 W Elblągu zorganizowano wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki.

Ratusz wypełniony był dziś po brzegi osobistościami z całego regionu, którzy właśnie w Elblągu uczcili konferencją Światowy Dzień Turystyki. Rozdano na niej honorowe odznaczenia za zasługi dla turystyki.

- Powiat Elbląski we współpracy z Województwem Warmińsko-Mazurskim podjął się organizacji w Elblągu Wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki. Starostwo Powiatowe stało się głównym organizatorem tego przedsięwzięcia przy ścisłej współpracy Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie - tłumaczył zebranym prowadzący to spotkanie Mirosław Siedler.

Gości przywitał Maciej Romanowski, starosta elbląski. - Województwo warmińsko-mazurskie i nasz region dysponuje olbrzymim potencjałem turystycznym. Na ten potencjał składa się przede wszystkim Kanał Elbląski, Zalew Wiślany, Żuławy, Frombork, Malbork, Wysoczyzna Elbląska i samo miasto Elbląg - zaznaczył.

Starosta nie ukrywał zadowolenia ze wzrastającej z roku na rok liczby turystów.

- Wiąże się to m.in. z uruchomieniem Kanału Elbląskiego. Po dwuletniej przerwie związanej z remontem tego obiektu myślę, że wybór Elbląga i regionu na organizację wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki przyczyni się do jeszcze większego propagowania tego obszaru i zaprezentowania jego możliwości turystycznych - podkreślił.

Świętowanie będzie w sumie trwało trzy dni. Dziś odbyła się część konferencyjna. Natomiast w weekend przygotowano część turystyczno-rekreacyjną. - Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych obchodów. Dzięki wam będziemy mieli sezon na Warmię i Mazury - mówił Maciej Romanowski.

Oficjalnie konferencję otworzył również Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga. - Obchody mają przypominać o potrzebie kształtowania społecznej świadomości dotyczącej znaczenia i roli turystyki zarówno w aspekcie kulturowym, turystycznym, jak i gospodarczym - mówił. - Miasto Elbląg w sposób ciągły stara się wykorzystać potencjał turystyczny Elbląga i okolic.

Wiele dobrego o naszym mieście miał do powiedzenia Gustaw Marek Brzezin, marszałek naszego województwa. - Elbląg to najstarsze miasto w województwie i jedno z najstarszych w Polsce. O jego bogactwie historycznym i kulturowym świadczą chociażby eksponaty udostępnione w tutejszym muzeum. Dzięki niezwykłym walorom historycznym, kulturowym i przyrodniczym jest miejscem o ogromnych możliwościach rozwoju - zaznaczył.

Marszałek skupił się w swoim wystąpieniu na obchodach.

- Tegoroczne hasło Światowych Dni Turystyki - Miliard Turystów, Miliard Możliwości, zwraca szczególną uwagę na globalny potencjał turystyki dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Turystyka stała się potężną siłą - stwierdził.

Podczas uroczystości odznaczono 17 osób Honorowymi Odznakami za zasługi dla Turystyki.

25.09.2015 Z turystyką są za pan brat. Obchody Światowego Dnia Turystyki rozpoczęte.

Uroczystą konferencją rozpoczęto w piątek (25.09) w Elblągu Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki. W jej trakcie wręczono m.in. Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki". Wśród wyróżnionych znaleźli się również elblążanie.

Jak przekonują samorządowcy uczestniczący w konferencji, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim, województwo warmińsko-mazurskie i nasz region dysponują ogromnym potencjałem turystycznym.

— Na ten potencjał składa się przede wszystkim Kanał Elbląski, Zalew Wiślany, Wysoczyzna Elbląska i sam Elbląg. W ostatnich latach w tych regionach obserwuje się znaczny wzrost turystów — mówi Maciej Romanowski, starosta elbląski i jeden z gospodarzy konferencji. — Wiąże się to m.in. z uruchomieniem Kanału Elbląskiego. Po dwuletniej przerwie związanej z remontem tego obiektu myślę, że wybór Elbląga i regionu na organizację Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki przyczyni się do jeszcze większego wypromowania tego obszaru i zaakcentowanie jego możliwości turystycznych.

Na piątkową konferencję zaproszono osoby związane z turystyką w regionie, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, reprezentantów przedsiębiorstw i organizacji realizujących zadania z zakresu turystyki.

Podczas uroczystości zostały wręczone m.in. Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki”. Wśród wyróżnionych znaleźli się także elblążanie: Regina Czymbor, wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Kraina Zalewu Wiślanego i autorka oraz współautorka wielu publikacji turystycznych o regionie elbląskim, Hanna Skrobotun, która wspólnie z grupą pasjonatów turystyki utworzyła w 2011 r. Elbląski Klaster Turystyczny i od początku pełni w nim funkcję prezesa zarządu, Elżbieta Rydzyńska, zaangażowana w turystykę pieszą i kajakową; od 2013r. pełniąca funkcję członka zarządu klubu i funkcję prezesa Sadu Koleżeńskiego przy Oddziale PTTK Ziemi Elbląskiej oraz Leszek Marcinkowski, prezes Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych PTTK im. Ryszarda Gierzyńskiego, który prowadzi wycieczki turystyczne , krajoznawcze i te pod hasłem "Sobota z przewodnikiem", a teraz cykl "Z przewodnikiem za miasto".

— Ludzie łakną ciekawostek. Na każdej wycieczce mamy przeciętnie po 80-90 osób. Te liczby zawdzięczamy pięknu naszego regionu, a szczególnie nieodkrytych ciągle Żuław — opowiada Leszek Marcinkowski. — Początkowo każdy turysta, który tu przyjeżdża ma takie same wrażenia: płaski teren, same łąki, pola, charakterystyczne wierzby i nic więcej. Ale jeśli bardziej zagłębić się w historię tego regionu, posłuchać opowieści, to można odkryć dużo cudownych miejsc. Bo historia tego zakątka jest wspaniała: począwszy od dawnych Prusów, przez Krzyżaków po nowych osiedleńców, którzy przybyli tu po II wojnie światowej.

Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki potrwają do niedzieli (27.09). Dla mieszkańców Elbląga i regionu przygotowano wyjątkowo bogatą ofertę imprez towarzyszących, do udziału w których zapraszamy całe rodziny. Można wybierać spośród rajdów pieszych, rowerowych, kajakowych, marszobiegu na orientację, podglądania ptaków z ornitologiem, zbierania grzybów z mykologiem. Warto podkreślić, że udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny i odbędą się one bez względu na pogodę.

25.09.2015 Dla nich Elbląg jest piękny.

Chodzili, jeździli, podpatrywali. A potem robili zdjęcia, które miały pokazać jak piękny może być Elbląg i jego okolice. Później ich prace oceniało jury, dla którego nie liczyły się nazwiska, a walory artystyczne. Konkurs "W roli głównej Elbląg", zorganizowany przez Elbląski Klaster Turystyczny, został oficjalnie rozstrzygnięty. Zobacz zdjęcia z wernisażu prac.

Konkurs był przeznaczony dla amatorów i został stworzony po to, by stworzyć zbiór zdjęć, "które pokażą atuty, wartość twórczą i możliwości Elbląga i regionu oraz zachęcą filmowców z kraju i ze świata do lokowania produkcji filmowych w plenerach elbląskich".

Ci, którzy chcieli wziąć w nim udział mogli przesyłać swoje prace od 15 lipca do 31 sierpnia. Dwa dni później zebrała się komisja, w skład której weszli m.in. Ryszard Siwiec i Włodzimierz Wawro - w Elblągu znani z fotografii - a także przedstawiciele Klastra i Urzędu Miejskiego.

- Wpłynęło 116 zdjęć od 20 autorów – mówiła Hanna Skrobotun, członkini komisji, a także prezes Elbląskiego Klastra Turystycznego. - Ocena była bardzo trudna. Ponad cztery godziny siedzieliśmy i zastanawialiśmy się, które zdjęcia wybrać.

Jak mówiła zdjęcia nie były podpisane.

- Nie interesowały nas nazwiska, a zdjęcia – tłumaczyła Hanna Skrobotun podczas wernisażu, który odbył się w Galerii Atrium.

Główną nagrodę, czyli Grand Prix, zdobyła Aleksandra Szymańska, która jest dziennikarką Dziennika Elbląskiego.

- Miasto jest piękne. Nie miałam pojęcia, że Elbląg posiada tyle wspaniałych zakamarków, więc jest tutaj pole do popisu – opowiadała laureatka, która zdobyła również pierwsze miejsce w jednej z kategorii. - Tak naprawdę zdjęcia robię na przysłowiowego "czuja". Potem ewentualnie wybieram to najlepsze.

Jak dodała Aleksandra to jej pierwszy konkurs i pierwsza nagroda.

- Jestem zaskoczona i szczęśliwa. Naprawdę nie spodziewałam się takiego wyróżenienia – mówiła szczęśliwa laureatka. - To była dla mnie próba, sprawdzenie swoich umiejętności.

Prace, które zostały nadesłane na konkurs stały się również podstawą albumu, który został wydany przez Elbląski Klaster Turystyczny, znajduje się w nim 46 zdjęć.

Nagroda Grand Prix - zdjęcie "Elbląg z Gęsiej Góry" - autor Pani Aleksandra Szymańska
Kat. E 1
1. miejsce Pan Paweł Klimczak zdjęcie "w porcie"
2. miejsce Pan Bartosz Rajkiewicz zdjęcie "Bażantarnia"
3. miejsce Pan Piotr Gliński zdjęcie "Obieżyświat"

Kat. E2
1. miejsce Pani Aleksandra Szymańska zdjęcie "Stanica Nadbrzeże"
2. miejsce Pan Piotr Gliński zdjęcie " 3xELBLĄG"
3. miejsce Pan Grzegorz Baranowski zdjęcie "Nowa Pasłęka"

Kat. E 3
1. miejsce Pan Grzegorz Baranowski zdjęcie "Frombork Katedra"
2. miejsce Pani Marta Hajkowicz zdjęcie "Żuławy"
3. miejsce Pan Piotr Gliński zdjęcie "Krzyżacy dziś"

Wyróżnienia
1. miejsce Pan Krzysztof Śmiechowski zdjęcie "Elbląg obwodnica"
2. miejsce Pan Grzegorz Baranowski zdjęcie "Pasieki"
3. miejsce Pan Marek Mróz zdjęcie 'Pasja czyni wolnym"

Wczorajszy (24 września) wernisaż prac konkursu był imprezą towarzyszącą Wojewódzkim Obchodom Światowego Dnia Turystyki w Elblągu, które już dziś (25 września) rozpoczną się w Ratuszu Staromiejskim. Więcej informacji na temat Obchodów znajdziesz TUTAJ

23.09.2015 Kongres pod patronatem elbląskiego Klastra.

Jakie nowe technologie dla smart cities proponuje branża oraz jak ich wykorzystanie wpływa na rozwój inteligentnych miast? Jak oszczędzać energię elektryczną i cieplną w miastach i gminach? Na powyższe pytania odpowiedzi szukać będą eksperci, politycy oraz samorządowcy podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Smart – Inteligentne Miasta, który odbędzie się 28 września w Olsztyńskim Parku Naukowo Technologicznym.

Duży nacisk zostanie położony na poznanie zakresu w jakim północne miasta realizują koncepcję inteligentnego rozwoju. Uczestnicy konferencji poznają również, jak wykorzystywać nowe technologie na rozwój inteligentnych miast i gmin. Istotnym tematem do dyskusji będzie także nowoczesny transport publiczny oraz możliwości wdrażania inteligentnego systemu transportowego w miastach.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, prezydenta miasta Olsztyna, wojewody warmińsko-mazurskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, prezydenta miasta Białegostoku, Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: poseł na Sejm RP Urszula Pasławska, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, prezydent miasta Olsztyn Piotr Grzymowicz, dyrektor departamentu informatyzacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Sebastian Christow, główny specjalista w Ministerstwie Gospodarki Sebastian Stępnicki, główny specjalista ds. energii odnawialnej PIOMOT, Szwedzko-Polska Platforma Zrównoważonej Energetyki dr inż Magdalena Rogulska.

28 września w Olsztynie planowana jest czwarta edycja tego wydarzenia. Inauguracja jedynego w Polsce cyklu regionalnych konferencji o smart cities miała miejsce w Warszawie 30 marca. 150 przedstawicieli lokalnych samorządów, przedsiębiorcy i eksperci dyskutowali na temat wpływu nowych technologii na jakość życia w mieście. Duży nacisk na konferencji został położony na doświadczenia innych krajów europejskich – Norwegii, Szwecji czy Niemczech. Relacja z inauguracji Kongresu znajduje się tutaj:
www.inteligentne-miasta.eu/warszawa-video/

Rejestracja jest aktywna do 25 września, dlatego prosimy o szybkie podjęcie decyzji.

Uczestnictwo prosimy zgłaszać przez stronę www.inteligentne-miasta.eu/rejestracja/ lub bezpośrednio do p. Adriany Łączyńskiej (promocja@successpoint.pl, tel. 720 911 824). Więcej o konferencji, w tym aktualny program można sprawdzić na www.inteligentne-miasta.eu/olsztyn-2/

Wydarzenie odbędzie się w godz. 10 -16 w dniu 28 września 2015 r. w Olsztyńskim Parku naukowo-Technologicznym, przy ul. Władysława Trylińskiego 2 w Olsztynie.

Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta to inicjatywa firm Golden Point oraz Success Point, które zorganizowały w poprzednich latach szereg konferencji i wydarzeń biznesowych cieszących się sporym zainteresowaniem. Więcej informacji na www.inteligentne-miasta.eu

Kongres odbywa się również pod honorowym patronatem Elbląskiego Klastra Teleinformatycznego ICT AMBER www.ictamber.pl

27.03.2015 Nowe kierunki studiów - nowe możliwości na EUH-E.

Zarządzanie produkcją mebli i akcesoriów meblowych, Zarządzanie produktem turystycznym, Zarządzanie usługami outsourcingu – to nowe propozycje studiów, które od nowego roku akademickiego uruchamia Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu.

 

Nowa oferta

Nowe specjalności to odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy. Uczelnia nie tak dawno podpisała porozumienia z elbląskimi klastrami zrzeszającymi firmy z branży hotelarskiej, turystycznej, meblowej i outsourcingowej. Nowa oferta to efekt współpracy uczelni z otoczeniem biznesu.

 

Praca dla absolwentów

Studia: Zarządzanie produkcją mebli i akcesoriów meblowych

Studia I stopnia

Partner studiów: Klaster Mebel Elbląg

Meblarstwo to kilkadziesiąt fabryk i zakładów w Elblągu i okolicach, oraz kilkaset w obrębie Województwa Warmińsko-Mazurskiego i ościennych. Branża ta jest jedna z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się w kraju. Polskie meble cieszą się uznaniem w Europie, obu Amerykach oraz w krajach arabskich. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją mebli i akcesorii meblowych poszukują pracowników o wielorakich umiejętnościach: od operatorów i programistów maszyn CNC, mechatroników i automatyków, poprzez managerów produkcji i logistyki, specjalistów d/s systemów jakości i controlingu, projektantów-technologów, ekonomistów zarządzających kosztami i wydajnością w zakładach, skończywszy na specjalistach d/s sprzedaży i marketingu.

Wojciech Macijewicz, Prezes Stowarzyszenia Klaster Mebel Elbląg

 

Studia: Zarządzanie usługami outsourcingu

Studia I stopnia

Partnerami studiów są firmy z branży outsourcingowej: Międzynarodowy Instytut Outsourcingu oraz ICT Amber Klaster Teleinformatyczny.

Zagraniczne firmy lokujące swoje centra w Polsce są zainteresowane pozyskiwaniem kadr. Dotyczy to zarówno menedżerów, jak i pracowników niższego szczebla. Studia dostarczają wiedzy specjalistycznej dla sektora outsourcingowego i umożliwiającej uzyskanie takiego zatrudnienia. Absolwent studiów będzie kandydatem na lidera zespołu w zaawansowanych usługach BPO/SSC.

Nowa specjalność skierowana jest do wszystkich pracowników firm branży BPO/SSC działających w Polsce.

 

Studia: Zarządzanie produktem turystycznym

Studia I stopnia

Partnerem studiów jest Elbląski Klaster Turystyczny

Zarządzanie produktem turystycznym to nowa oferta edukacyjna zaprojektowana wspólnie z przedsiębiorstwami branży turystycznej, gwarantującymi praktyczne przygotowanie studentów do przyszłego zawodu.

Absolwenci będą wysokiej klasy specjalistami do spraw zarządzania i tworzenia nowych produktów turystycznych w regionie. Uzyskany tytuł otworzy drogę do kariery na wszystkich szczeblach firm i przedsiębiorstw turystycznych oraz na stanowiskach samorządowych, gdzie dziś priorytetem jest zagospodarowanie obiektów oraz wykorzystanie walorów i atrakcji miasta, gminy czy regionu, także do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej o szerokiej skali przedmiotowej i przestrzennej. Nabyte potwierdzone dyplomem umiejętności pozwolą absolwentom dołączyć do elitarnego grona menadżerów najwyższej klasy, kreować swoją przyszłość zawodową i stać się kompetentnymi, dynamicznymi liderami.

 

Uczelnia oferuje studia I (licencjackie) i II (magisterskie) stopnia oraz studia podyplomowe. Pełna oferta dostępna jest na stronie www.euh-e.edu.pl.

 

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna mieści się w Elblągu przy ul. Lotniczej 2

tel. do działu rekrutacji: 55 239 38 10 lub 55 239 39 55, kom. 512 543 321

rekrutacja@euh-e.edu.pl

www.euh-e.edu.pl

23.03.2015 Rozliczenie działalności gospodarczej PIT-36 i PIT36L - jak uniknąć błędów.

Elbląska Rada Klastrów w partnerstwie z Urzędem Skarbowym w Elblągu oraz Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Sopocie mają zaszczyt zaprosić Państwa na szkolenie dla przedstawicieli elbląskich przedsiębiorstw nt. „Rozliczenie działalności gospodarczej PIT-36 i PIT36L - jak uniknąć błędów". Dodatkową wartością spotkania będzie wystąpienie przedstawicieli SWPS w Sopocie, którzy będą mieli kilka bardzo interesujących i na czasie propozycji.

Spotkanie otworzy Wiceprezydent Miasta Elbląga Pan Jacek Boruszka.

Szkolenie odbędzie się 23 marca 2015 r., i zacznie się o godz. 8:30 w sali 220 (I piętro) w Elbląskim Parku Technologicznym przy ul. Sulimy 1.

 

Harmonogram spotkania:

8:30 Powitanie - Pan V-ce Prezydent Jacek Boruszka

8:35 Wystąpienie Przewodniczącego Elbląskiej Rady Klastrów Pana Tadeusz Sznazy

8:40 Wystąpienie Dyrektora EPT Pana Pawła Lulewicza

8:45 Prezentacja oferty Biura Obsługi Inwestorów - Pani Anita Pawlak, Kierownik Biura

8:55 Prezentacja dr Bogusława Tołwińskiego. Temat wystąpienia: Równowaga, wytrwałość i kreatywność jako kluczowe składowe sukcesu w życiu, nauce i biznesie wg idei Kalos Kagathos. Więcej informacji na temat osób i samego wystąpienia znajdziecie Państwo w załączniku.

9:30 Prezentacja Urzędu Skarbowego

10:30 Panel dyskusyjny

11:00 Zakończenie szkolenia.

 

Szkolenie ma charakter otwarty. Proszę więc o poinformowanie o nim innych osób zainteresowanych tematyką.

 

Z poważaniem

Elbląska Rada Klastrów

13.03.2015 Spotkanie Komitetu Honorowego.

W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie Społecznego Komitetu Organizacyjnego na rzecz ufundowania sztandaru 16 PDZ. Komitet został zawiązany 26 lutego br. przez Biskupa Elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego, Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Wilka. Aktualnie do tego grona dołączyli przedstawiciele przedsiębiorców, rektorzy elbląskich uczelni oraz przedstawiciele Elbląskiego Stowarzyszenia Generałów i Oficerów Starszych WP.

- Dziękuję za to, że przyjęli Państwo zaproszenie do tego honorowego komitetu. Sztandar funduje społeczeństwo, stąd ta idea. Mam nadzieję, że uda nam się doprowadzić do końca tę inicjatywę, która została podjęta jeszcze w poprzedniej kadencji przez Pana Jerzego Wilka – podkreślał podczas dzisiejszego spotkania Prezydent Witold Wróblewski.

Zadowolenia z podjętej inicjatywy nie krył również uczestniczący w dzisiejszym spotkaniu gen. bryg. Marek Sokołowski z-ca Dowódcy 16 PDZ.

- Dziękuję obu prezydentom za podjęcie działań w tej kwestii. Cieszę się, że nasza dywizja będzie miała swój sztandar. Dla żołnierza sztandar jest bardzo ważny. To symbol tradycji, honoru i męstwa, w 1939 roku żaden sztandar nie trafił w ręce niemieckiego okupanta – podkreślał.

Jak zaznaczył Biskup Elbląski ks. Jacek Jezierski posiadanie sztandaru jest nie tylko znakiem niezależności. Pełni on również rolę pedagogiczną, może więc to być dla miasta ważne wydarzenie kształtujące postawy patriotyczne.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wilk podkreślił natomiast, że elbląska dywizja, jako druga w Polsce będzie miała swój sztandar. Uroczyste przekazanie sztandaru z udziałem fundatorów i mieszkańców miasta nastąpi w czerwcu, podczas tegorocznych Dni Elbląga.

11.03.2015 Serdecznie zapraszamy Państwa na bezpłatne spotkanie informacyjne pt. „Możliwości finansowego wsparcia MŚP w programie Horyzont 2020”.

Spotkanie odbędzie się dnia 11 marca 2015 roku w godzinach 11:00 – 14:15, w Państwowe Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, ul. Grunwaldzka 137, sala 107/108 C.

Organizatorami spotkania są: ośrodki Enterprise Europe Network działające przy WMARR S.A. w Olsztynie, Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie, Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, a także Urząd Miejski w Elblągu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu.

Spotkanie dedykowane jest przedsiębiorcom oraz osobom planującym rozpocząć działalność gospodarczą na terenie Warmii i Mazur zainteresowanym aplikowaniem w ramach programów Unii Europejskiej.

Na Państwa zgłoszenia czekamy do dnia 9 marca 2015 r.

Wypełnione formularze prosimy kierować do konsultantów Enterprise Europe Network - drogą mailową lub faxem (89 521 12 60).

Patrycja Kaczmarczyk, e-mail: p.kaczmarczyk@wmarr.olsztyn.pl, tel: 89 535 67 83

Magdalena Pętlak, e-mail: m.petlak@wmarr.olsztyn.pl, tel: 89 535 67 82

Pobierz materiały związane ze spotkaniem: Program (DOC), Formularz zgłoszeniowy (DOC)

05.02.2015 Wielkie pieniądze do wzięcia.

Dwa miliardy euro będzie miało do wydania nasze województwo z Regionalnego Programu Operacyjnego w ciągu najbliższych siedmiu lat, z tego ponad 300 milionów euro będzie przeznaczonych na inwestycje związane z inteligentną gospodarką. By sięgnąć po te pieniądze, nie wystarczy napisać dobry projekt, muszą także ze sobą współpracować samorząd, przedsiębiorcy i uczelnie. Tak ma być też w Elblągu.

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, prof. Zbigniew Walczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu spotkali się w siedzibie uczelni z elbląskimi przedsiębiorcami, by rozmawiać o idei tak zwanego złotego trójkąta, czyli współpracy między samorządem, biznesem i środowiskiem naukowym. Współpraca jest niezbędna, bo w ten sposób można będzie pozyskać fundusze unijne na kluczowe projekty związane z gospodarczym rozwojem miasta i regionu.

- Uważam, że w tej idei złotego trójkąta niestety przedsiębiorcy są najsłabszym elementem – mówił podczas spotkania Tadeusz Sznaza, przewodniczący Elbląskiej Rady Klastrów. - Duże elbląskie przedsiębiorstwa sobie w nowej perspektywie unijnej poradzą, gorzej z małymi i średnimi. Nie mają swojej organizacji, nie chcą się zrzeszać, a sami sobie nie poradzą. Dlatego najważniejsze jest, by ich do tego przekonać.

- Nikt, nawet samorząd, nie zmusi przedsiębiorców do zrzeszania się. To musi być inicjatywa oddolna, inaczej nie będzie działać – tłumaczył Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Jako samorząd dotrzemy do jak największej liczby przedsiębiorców z informacją na temat najbliższej perspektywy unijnej i możliwościach pozyskania środków. Planuję szereg spotkań z przedsiębiorcami w najbliższym czasie, zanim zostaną ogłoszone pierwsze konkursy.

A jest o co walczyć. Tylko w puli Regionalnego Programu Operacyjnego na najbliższe siedem lat są 2 miliardy euro, z tego 320 milionów jest przeznaczonych na projekty związane z innowacyjną gospodarką. Ponad 8 miliardów euro w skali całego kraju przewidziano w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój, ponad 700 milionów euro czeka na przedsiębiorców w programie Polska Wschodnia, a 680 milionów euro – w programie Wiedza, Edukacja, Rozwój. Promowane będą projekty innowacyjne, przygotowywane we współpracy przedsiębiorców z samorządami i środowiskiem naukowym. Pierwsze konkursy powinny być ogłoszone w ciągu kilku miesięcy.

23.01.2015 Szkolenia dla przedstawicieli elbląskich przedsiębiorstw.

Elbląska Rada Klastrów oraz Pan Witold Wróblewski Prezydent Elbląga i Urząd Skarbowy w Elblągu w dniu 23.01.2015r. byli organizatorami szkolenia dla przedstawicieli elbląskich przedsiębiorstw. Szkolenie, odbyło się w Elbląskim Parku Technologicznym przy ul. Sulimy 1 i dotyczyło nowych zasad sporządzania i przekazywania przez płatników informacji PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, PIT-40, PIT4R.

W szkoleniu wzięła udział liczna grupa przedsiębiorców oraz pracowników elbląskich przedsiębiorstw. Było to pierwsze z cyklu szkoleń jakie planuje zorganizować Elbląska Rada Klastrów wspólnie z Urzędem Skarbowym. Następne dotyczyć będą między innymi przychodów ze stosunku pracy i umów o podobnym charakterze w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych i wyroków Trybunału Konstytucyjnego, kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy i umów o podobnym charakterze, a także z osobiście wykonywanej działalności, zmian w podatku VAT.

19.12.2014 Porozumienie korzystne dla elbląskiego rynku pracy.

W dniu 19.12.2014 r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy w Elblągu (PUP), Elbląską Radą Klastrów (ERK) i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu (PWSZ). Dyrektor PUP Iwona Radej, Przewodniczący ERK Tadeusz Sznaza oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk Rektor PWSZ w Elblągu podpisali dokument, którego celem jest stworzenie stałej platformy współpracy pomiędzy PWSZ (jednostka naukowa), PUP (sfera samorządu), ERK (sfera biznesu) oraz koordynacji korzystnych działań dla lokalnego rynku pracy.

Planuje się stworzenie sieci współpracy w Elblągu i jego regionie, umożliwiającej efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału ludzkiego, jednostek naukowych, przedsiębiorstw, instytucji rynku pracy i otoczenia biznesu oraz instytucji publicznych. Będą poszukiwane najskuteczniejsze rozwiązania zadań spowodowanych zmieniającymi się uwarunkowaniami społeczno-gospodarczymi, w szczególności w zakresie rynku pracy.

Wspierana będzie również innowacyjność w działalności przedsiębiorstw oraz instytucji rynku pracy i otoczenia biznesu oraz w działalności badawczo-rozwojowej jednostek naukowych Elbląga i jego regionu.

Wyżej wymienione cele będą realizowane m.in. poprzez promowanie idei „złotego trójkąta” dla rozwijania przedsiębiorczości i innowacyjności w technologiach informatycznych. Wykorzystywany będzie także system oceny i walidacji kwalifikacji zawodowych zdobytych w trybie pozaformalnym i nieformalnym, opracowany w PWSZ, zgodnie z wymaganiami ustawy, dla osób z elbląskiego rynku pracy. Zostaną stworzone i monitorowane bazy danych o podmiotach zainteresowanych zatrudnieniem osób o określonych predyspozycjach i kompetencjach.

Dostrzegając potencjał społeczno-gospodarczy Elbląga i jego regionu oraz obszar swoich wspólnych korzyści na płaszczyźnie rozwiązań pro-gospodarczych postanowiliśmy zacieśnić współpracę pomiędzy jednostkami naukowymi, przedsiębiorcami, instytucjami rynku pracy i otoczenia biznesu. Mamy nadzieję, że wypracujemy wartościowe rozwiązania, które korzystnie wpłyną na rozwój lokalnego rynku pracy – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk.

10.12.2014 Seminarium organizowanym przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.

W dniu 10.12.2014 r. Elbląska Rada Klastrów reprezentowana przez członków: Hannę Skrobotun, Monikę Prażak -Michałowską, Teresę Miszkiewicz - Florczyk, Wojciecha Macijewicza, Artura Szadurskiego oraz przewodniczącego Rady Tadeusza Sznazę, miała zaszczyt wziąć udział w Seminarium organizowanym przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.
W seminarium wzięli udział i zabierali głos przedstawiciele władz Miasta Elbląga z p. Zbigniewem Szmurło na czele oraz inni lokalni przedsiębiorcy. Stronę Polską reprezentowały także organizacje przedsiębiorców z Olsztyna. Swoja prezentację wygłosił przedstawiciel Gdańskiego Parku Technologicznego oraz Gdańskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pan Stanisław Gliwiński.

Ze strony Kaliningradu w spotkaniu uczestniczyły władze Obwodu, Kaliningradzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz duża grupa przedsiębiorców Obwodu.

Zebranym na seminarium została zaprezentowana Elbląska Rada Klastrów, tzn jej członkowie oraz partnerzy m.innymi Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu.

Podczas uroczystej kolacji zostały wręczone cztery wyróżnienia za aktywną promocję polsko-kaliningradzkich kontaktów gospodarczych w roku 2014. Wręczenia dokonał pan Aleksander Milota - kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu RP. Otrzymały je dwie organizacje rosyjskie oraz dwie polskie.

Z wielką satysfakcją informujemy, że wśród wyróżnionych znalazła się Elbląska Rada Klastrów. Przewodniczący Rady dziękując za wyróżnienie podkreślił, że jest to dowód, że działania ERK idą we właściwym kierunku i sa dostrzegane przez środowiska, którym zleży na rozwoju kontaktów gospodarczych naszego regionu z Obwodem Kaliningradzkim. Zapewnił, ze to wyróżnienie da członkom Rady kolejny impuls do jeszcze większego zaangażowania w rozwój współpracy gospodarczej obu regionów.

20.11.2014 Umowa pomiędzy Radą Klastrów a Kaliningradzką Izbą Handlową podpisana.

Wczoraj prezydent Elbląga Jerzy Wilk wziął udział w uroczystym spotkaniu w ramach misji gospodarczej elbląskich i kaliningradzkich przedsiębiorstw sektora Technologii Informacyjnych (IT). Wśród zgromadzonych gości był też Aleksander Milota Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.

Podczas spotkania podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Radą Klastrów a Kaliningradzką Izbą Przemysłowo Handlową. - Cieszy mnie niezmiernie, że ta umowa została podpisana w Elblągu, tym bardziej, że to z mojej inicjatywy Rada Klastrów została powołana - mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk. Umowę w imieniu Kaliningradzkiej Izby podpisała jej prezes Helena Romanowa, zaś w imieniu Rady Klastrów jej przewodniczący Tadeusz Sznaza. - Dziękuję bardzo Panu prezydentowi i panu konsulowi, że mogliśmy spotkać się w Elblągu, mieście bliskim naszemu sercu. W ciągu dwóch lat współpracy zrobiliśmy już wiele. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie nadal rozwijała się prężnie. W dzisiejszym spotkaniu bierze udział 5 przedstawicieli różnych klastrów - mówiła Prezes Kaliningradzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej Helena Romanowa. - W skład naszej Rady wchodzi 8 klastrów, najbardziej prężny jest klaster meblowy. Klaster turystyczny i informatyczny też są mocno rozwinięte. W tym roku chcielibyśmy powołać 9 klaster - handlowy. Dziękujemy Panu prezydentowi za to, że nas wspiera i pozwolił nam formalnie się zawiązać. Jest to dla nas bardzo ważne bo pomogło nam się rozwijać i prowadzić poważne rozmowy - mówił przewodniczący Rady Klastrów Tadeusz Sznaza. - Nasza Rada zawiązała się w tym roku. Jesteśmy więc organizacją młodą ale prężną - zakończył Tadeusz Sznaza.

30.09.2014 Unijne wsparcie dla Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Unijne wsparcie dotyczy projektu: „Opracowanie dokumentów strategicznych dla Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego”, o którym pisaliśmy w publikacji dniu 23.09. (artykuł: Gmina Miasto Elbląg liderem projektu: „Opracowanie dokumentów strategicznych dla Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego”).

Przypomnijmy: całkowity koszt Projektu wynosi: 1 963 320 zł brutto, z czego 90%, czyli 1 766 988 zł pokrywa UE i budżet państwa. Celem Projektu jest przygotowanie Elbląga oraz uczestniczących w Projekcie gmin z powiatów elbląskiego i braniewskiego do efektywnego wykorzystania funduszy unijnych w latach 2014-2020.

W ramach Projektu opracowywane są m.in. strategie branżowe stanowiące uszczegółowienie Strategii Rozwoju EOF. Strategie szczegółowe powstają są dla następujących sektorów: zrównoważonego transportu, ochrony środowiska naturalnego, innowacyjności, dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy, promocji i stworzenia wizerunku EOF.

W dniach od 15 do 18 września odbyły się warsztaty prowadzone przez wykonawcę zamówienia: firmę EU Consult Sp. z o.o. z Gdańska z Liderem Projektu (Miasto Elbląg) i Partnerami (15 gmin i 2 powiaty: elbląski i braniewski) oraz uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi, klastrami zrzeszającymi pracodawców z określonych branż, a także specjalistami dla każdej z omawianych dziedzin.

Celem warsztatów było konsultowanie zapisów powstających dokumentów nie tylko z realizującymi projekt jednostkami samorządu terytorialnego, ale również ze specjalistami branżowymi. Takie podejście ma zapewnić wysoką jakość przygotowywanych dokumentów oraz podkreślić partycypacyjny charakter projektu.

Pierwszym z prezentowanych dokumentów była Strategia Zrównoważonego Transportu. W spotkaniu konsultacyjnym udział wzięli m.in. dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg, dyrektor i przedstawiciele spółki Tramwaje Elbląskie, dyrektor i przedstawiciel Zarządu Komunikacji Miejskiej, przedstawiciele Klastra ICT Amber oraz Elbląskiej Rady Klastrów. Strategia Edukacji była dokumentem wzbudzającym największe zainteresowanie uczestników i największe emocje. Na temat opracowywanego dokumentu wypowiadali się: przedstawiciele uczelni wyższych: rektor PWSZ i przedstawiciel EUHE, przedstawiciele: Elbląskiej Rady Klastrów, Klastra ICT Amber, Klastra Turystycznego, Elbląskiego Klastra Metalowo-Maszynowego, przedstawiciele pracodawców, m.in. Opegieka, reprezentanci środowisk związanych z edukacją, w tym: Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Centrum Kształcenia Praktycznego, a także dyrektorzy szkół technicznych i zawodowych z terenu miasta.

We wszystkich warsztatach wzięli ponadto udział przedstawiciele: Urzędu Miejskiego w Elblągu, urzędów jednostek samorządu terytorialnego biorących udział w Projekcie, Elbląskiego Parku Technologicznego, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego Żuławskiego Ośrodka Badawczego o. Elbląg, Lokalnej Grupy Działania „Łączy nas Kanał Elbląski”, Stowarzyszenia Elbląg Europa i inni. Na spotkaniach dla każdej strategii branżowej omówione i przedyskutowane zostały wnioski wynikające z wykonanej przez firmę EU Consult diagnozy, słabe i mocne strony Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego, szanse i zagrożenia, wizja, misja i cele, a także proponowane kierunki i scenariusze rozwoju obszaru. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem wersji dokumentów strategii branżowych uwzględniających zgłoszone w trakcie warsztatów uwagi. Dokumenty te poddane zostaną konsultacjom społecznym w formule otwartych spotkań z mieszkańcami. Spotkania otwarte odbywać się będą w dniach: 9, 10, 13, 14 i 15 października o godzinie 17 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu (szczegóły dotyczące spotkań ukażą się w ogłoszeniach informujących o konsultacjach).

Zgodnie z zapowiedzią zawartą w artykule z dnia 23 września, w dzisiejszej publikacji przybliżamy również temat inwestycji, dla której w ramach Projektu opracowana zostanie dokumentacja techniczna. Mowa tu o inwestycji: „Poprawa powiązań komunikacyjnych dzielnicy Zatorze (strefy przedsiębiorczości Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego) z centrum Miasta Elbląga”. W dniu 26 września Prezydent Miasta Elbląga podpisał umowę, zgodnie z którą za kwotę: 574 410 zł brutto firma Znak Sp. z o.o. z Gdańska wykona opracowania studyjne i koncepcyjno-projektowe dla ww. zadania inwestycyjnego. Opracowane zostaną m.in. dokumentacja techniczna dla budowy połączenia drogowego pomiędzy ulicą Akacjową i Lotniczą, ekspertyza porównawcza budowy tunelu drogowego w ciągu ulicy Lotniczej i budowy wiaduktu w ciągu ulic Lotniczej i Skrzydlatej oraz program funkcjonalno – użytkowy dla wybranego rozwiązania komunikacyjnego.
Na bazie opracowanej dokumentacji w przyszłej perspektywie finansowej UE, Elbląg planuje złożyć wniosek na realizację inwestycji, która połączy Zatorze z centrum miasta Elbląga, a pośrednio również z drogami ekspresowymi S7 i S22. Skomunikowanie tego obszaru wpłynie więc na poprawę warunków prowadzenia działalności dla istniejących przedsiębiorstw, podniesie również atrakcyjność inwestycyjną terenu dla nowych firm, zainteresowanych rozwojem na terenie Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Tak skomunikowany obszar dzielnicy Zatorze wskazany został w Strategii Rozwoju EOF jako miejsce pod lokalizację strefy przedsiębiorczości EOF. To idealne miejsce na połączenie w przyszłości funduszy unijnych, środków publicznych i prywatnych dla stworzenia Centrum Przedsiębiorczości Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego. Centrum to w założeniu przyciągać ma firmy zajmujące się opracowywaniem oraz wdrażaniem nowoczesnych technologii we współpracy z Elbląskim Parkiem Technologicznym oraz laboratoriami będącymi na wyposażeniu EPT. Strefa przedsiębiorczości EOF ma być nie tylko miejscem spotkań biznesu, ale także miejscem pomysłów na biznes ludzi młodych, którzy potrzebują wsparcia zarówno mentorskiego, jak i finansowego. Niezbędnym warunkiem rozwoju strefy przedsiębiorczości EOF będzie rozwój inkubatora przedsiębiorczości będącego w strukturach Elbląskiego Parku Technologicznego.

4.06.2014 Współpraca Elbląskiej Rady Klastrów z PWSZ w Elblągu.

4 czerwca 2014 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu odbyło się posiedzenie Elbląskiej Rady Klastrów z przewodniczącym Tadeuszem Sznazą na czele. Rada powołana została przez prezydenta Jerzego Wilka. W spotkaniu wziął udział Rektor PWSZ w Elblągu prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, dr inż. Stanisław Kwitnewski - dyrektor uczelnianego Centrum Transferu Technologii, dr Łukasz Żołędziewski - dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz dr Rafał Kućmański z Polskiej Kampanii Doradczej Sp. z o.o.
Spotkanie robocze było poświęcone poszukaniu obszarów (tematów), w których członkowie klastrów mogą nawiązać współpracę z Uczelnią.
W trakcie spotkania Rektor PWSZ w Elblągu zaprezentował Uczelnię, jej perspektywy oraz ofertę obszarów współpracy przedsiębiorstw z Uczelnią. Szczegółowo zostały przedstawione możliwości jednostek ogólnouczelnianych CTT i AIP działających przy PWSZ w Elblągu. Przedstawiciele klastrów zaprezentowali swoje oczekiwania wobec Uczelni i wstępnie zakreślili obszary współpracy. Współpraca przedsiębiorców z Uczelnią, która jest w trakcie poszerzania swojej działalności o działania badawczo-rozwojowe, pozwoli im w przyszłości aplikować o fundusze unijne w ramach programów operacyjnych w latach 2014-2020.
Obszary współpracy są bardzo różne, od fotografii cyfrowej, grafiki komputerowej poprzez specjalistyczne oprogramowania B2B, kształcenie i doradztwo zawodowe, zarządzanie zasobami ludzkimi na opracowywaniu innowacyjnych produktów, technologii kończąc.
Na zakończenie ustalono, że kolejne spotkania odbędą się już w węższych grupach roboczych już z udziałem konkretnych zespołów eksperckich. W najbliższym czasie będzie podpisane porozumienie z Elbląską Radą Klastrów i z poszczególnymi klastrami lub przedsiębiorstwami w zależności od potrzeb, gdyż współpraca z Uczelnią może pomóc w uzyskaniu funduszy w którymś z Programów Operacyjnych, gdzie historia współpracy będzie wysoko punktowana.

14.05.2014 Prezydent Jerzy Wilk powołał Elbląską Radę Klastrów. Skupia ona około 150 lokalnych przedsiębiorców zatrudniających w sumie 2,5 tysiąca osób.

Prezydent Jerzy Wilk powołał Elbląską Radę Klastrów. Skupia ona około 150 lokalnych przedsiębiorców zatrudniających w sumie 2,5 tysiąca osób. Roczne obroty tych firm znacznie przekraczają 600 mln złotych. Współpraca samorządu z biznesem ma przynieść obu stronom wymierne korzyści.
Elbląska Rada Klastrów (ERK) to pierwsze tego typu zrzeszenie przedsiębiorców w kraju. W jej skład wchodzi osiem branżowych klastrów, działających na zasadzie stowarzyszeń. Decyzja o powołaniu Rady zapadła pod koniec kwietnia 2014 roku, na początku maja weszła w życie.

To niewątpliwie nasz sukces, prezydenta, miasta i przedsiębiorców – ocenia Tadeusz Sznaza, przewodniczący ERK. – Dzisiaj ciężko działać w pojedynkę, przedsiębiorstwa powinny się konsolidować. Będziemy teraz nakłaniali inne firmy z poszczególnych branż, aby łączyły się w klastry.

Obecność w klastrze daje przedsiębiorstwom szereg korzyści i pozwala wzmocnić ich przewagę konkurencyjną, np. poprzez wspólne zakupy energii, czy wspólny zakup określonych usług. Dzięki zrzeszaniu się, przedsiębiorcom będzie łatwiej pozyskać dotacje z nowej perspektywy unijnej – np. na szkolenia dla pracowników.Jestem bardzo zadowolony, że udało się powołać Radę Klastrów i mam nadzieję, że to ułatwi rozwój Państwa firmom, czego efektem będą nowe miejsca pracy – mówi Jerzy Wilk.

Rada klastrów będzie stanowiła „ciało doradcze” dla prezydenta. Przedsiębiorcy działający na lokalnym rynku najlepiej znają bariery i ograniczenia, które utrudniają im rozwój, a na które wpływ ma samorząd.

Ma Pan szeroką reprezentację różnych branż, gotową konsultować szereg spraw i wspierać działania samorządu – zapewnił Tadeusz Sznaza. Zgodnie z podpisanym przez prezydenta Elbląga zarządzeniem, władze miasta będą współpracowały z ERK m.in. poprzez: zaciąganie opinii na temat projektów uchwał i decyzji dotyczących szeroko pojętej przedsiębiorczości, konsultowanie działań w zakresie promocji gospodarczej – w tym promocji na terenie obwodu kaliningradzkiego - a także planów rozwoju szkolnictwa w mieście, w szczególności w zakresie szkolnictwa zawodowego.

Rada z kolei ma wspierać działania samorządu zmierzające do poprawy lokalnych uwarunkowań gospodarczych, tworzyć koncepcje programów rozwoju przedsiębiorczości, wspierać firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

W skład ERK wchodzą przedstawiciele ośmiu klastrów branżowych działających w naszym mieście: informatyczny, turystyczny, spożywczy, medyczny, kultury, meblowy, metalowo-maszynowy oraz medialny.

30.04.2014 Z takim apelem przedstawiciele Elbląskiej Rady Klastrów zwrócili się do mikro przedsiębiorców, którzy we wtorek w Ratuszu Staromiejskim spotkali się z prezydentem Elbląga Jerzym Wilkiem.

Z takim apelem przedstawiciele Elbląskiej Rady Klastrów zwrócili się do mikro przedsiębiorców, którzy we wtorek w Ratuszu Staromiejskim spotkali się z prezydentem Elbląga Jerzym Wilkiem. Na koniec marca w Elblągu pozostawało bez pracy 8124 osób – w porównaniu do marca 2013 roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 500 osób. To dobry znak, ale w tym zakresie wciąż jest wiele do zrobienia.

W Elblągu działa blisko 12 tys. mikro przedsiębiorstw. Wystarczy, że każdy z nich zatrudni po jednej osobie, a w naszym mieście całkowicie zniknie problem bezrobocia – podkreślał na wstępie spotkania prezydent Jerzy Wilk. Uważam, że tych małych przedsiębiorców samorząd musi wspierać. Dlatego zdecydowałem m.in. o niepodnoszeniu podatków lokalnych w tym roku, a to pierwszy taki przypadek od lat.

Wsparcie dla biznesu:

W trakcie spotkania pracownicy Biura Obsługi Inwestorów – BOI zostało wyodrębnione z Departamentu Rozwoju, Inwestycji I Dróg, a jego zadaniem jest ogólnie mówiąc pomoc przedsiębiorcom – przedstawili na jakiego rodzaju wsparcie mogą liczyć przedstawiciele biznesu z Elbląga. I tak przedsiębiorcy mogą starać się o środki na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej w kwocie nawet powyżej 20 tys. złotych. Na wsparcie mogą liczyć właściciel firm, u których nastąpiło pogorszenie warunków prowadzenia działalności (dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników).

Warte polecenia są pożyczki na preferencyjnych warunkach udzielane przez Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego zachęcał Emil Słodownik z BOI. Oprocentowanie tych pożyczek wynosi od 3,35 procent (przedstawicielstwo WMARR znajduje się na terenie Giełdy Elbląskiej). Warto skorzystać też z oferty preferencyjnych pożyczek Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”. Przedstawiciel CREP znajduje się w Elbląskim Parku Technologicznym. Przedstawiciele BOI zachęcali również elbląskich przedsiębiorców do uczestnictwa w targach gospodarczych w Kaliningradzie – tym bardziej, że miasto pomaga w zorganizowaniu pobytu i udostępnia miejsce wystawiennicze na stoisku. Szczegółowe informacje na temat oferty wsparcia przedsiębiorców można znaleźć na stronie www.inwestycje.elblag.pl.

W trakcie spotkania Tadeusz Sznaza, przewodniczący Elbląskiej Rady Klastrów, zachęcał mikro przedsiębiorców do zrzeszania się. Działając wspólnie sprawiamy, że nasz głos jest bardziej słyszalny. Wspólnie możemy łatwiej pokonywać bariery, które utrudniają rozwój naszym firmom – apelował. Obniżamy koszty funkcjonowania poprzez wspólne zakupy np. energii, żywności, wspólnie się promujemy – wyliczała Hanna Skrobotun, przewodnicząca Elbląskiego Klastra Turystycznego. – Nawet wymieniamy się klientami, gdy jeden z hoteli ma komplet.

Również ważne jest to, że nowej perspektywie unijnej na lata 2014-20 mają się znaleźć duże środki właśnie dla klastrów. Obecnie w skład ERK wchodzi 7 klastrów, które skupiają firmy zatrudniające łącznie 2500 tys. osób.Mikro przedsiębiorcy – zwłaszcza z Gildii Kupców Żuławskich czy Hali Elzam – podkreślali, że takie spotkania są im potrzebne.

Po raz pierwszy jakikolwiek prezydent Elbląga chciał spotkać się z drobnymi przedsiębiorcami – podkreślali. – To dla nas ważne, bo wiele osób prowadzących małe biznesy jest zniechęcona obecną sytuacją.

Spowodowane jest to głownie obawą konkurencji ze strony galerii handlowych. Zwracali uwagę na konieczność ożywienia i lepszego wykorzystania gospodarczo al. Grunwaldzkiej oraz na brak miejsc parkingowych na dużych odcinkach tej ulicy, co utrudnia prowadzenie biznesu w tej części miasta. Sugerowali również, aby spotkania ze służbami miejskimi odbywały się cyklicznie – kolejne zaplanowano na czerwiec.

My potrzebujemy informacji od państwa, co zrobić, aby ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej oraz co można zmienić, poprawić, usprawnić, aby urząd był coraz bardziej przyjazny przedsiębiorcom – zapewnił Jerzy Wilk. – Tym bardziej, że 90 procent firm w Elblągu to właśnie mali przedsiębiorcy.

Luty 2014 Hanna Skrobotun Prezes Zarządu Elbląskiego Klastra Turystycznego została laureatem konkursu Kobiety Sukcesu W dziedzinach: biznes i działalność społeczna.

Hanna Skrobotun – przedsiębiorca, działaczka społeczna, promotorka regionu Warmii i Mazur oraz ekologicznej żywności. Prowadzi wraz z mężem między innymi: gospodarstwo agroturystyczne, ekologiczny sad oraz kilka płatnych parkingów na terenie Elbląga. Jako pracodawca dba o pracowników pomagając im w różnych sferach oraz rozwiązując problemy codziennego życia.

Inicjatorka powstania Elbląskiego Klastra Turystycznego i jednocześnie Prezes Zarządu. Wraz ze swoim klastrem wydała w wersji dwujęzycznej (polsko-rosyjskiej) katalog „Marki Turystyczne Elbląga i Regionu”. Współpracowała przy tworzeniu i pozyskała pieniądze na oznakowanie historycznego szlaku „Pomorska droga Świętego Jakuba”. Jest to europejski szlak kulturowy wiodący od Katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii poprzez Lębork, Elbląg aż do Kaliningradu. Za jej sprawą konsulat Rosyjski włączył się i sfinansował prace nad rewitalizacją i oznakowaniem szlaku po stronie rosyjskiej.

W ogromnej mierze przyczyniła się do powstania okołobiznesowej instytucji jaką jest Elbląska Rada Klastrów, skupiając w ten sposób poszczególne klastry branżowe w jedno ciało będące partnerem reprezentującym MŚP przed władzami samorządowymi miasta i regionu. Jest bardzo aktywnym członkiem Rady. Odpowiada w niej za promocję lokalnej przedsiębiorczości oraz współpracę przedsiębiorców z Obwodem Kaliningradzkim.

Obecnie działa na rzecz renegocjacji przepisów unijnych dotyczących zakazu wędzenia wędlin w tradycyjny sposób.

Hanna jest osobą lubianą, niezwykle pracowitą i operatywną, ciepłą, koleżeńską. Ma rzadką w tych czasach cechę – bezinteresownie niesie pomoc innym.

18.12.2013 w Nowej Holandii odbyło się spotkanie Elbląskiej Rady Klastrów z przedstawicielami przedsiębiorców, samorządów i instytucji okołobiznesowych.

W dniu 18.12.2013r. w Nowej Holandii odbyło się spotkanie Elbląskiej Rady Klastrów z przedstawicielami przedsiębiorców, samorządów i instytucji okołobiznesowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Prezydent Elbląga Jerzy Wilk, Wójt Gminy Elbląg Genowefa Kwoczek, Starostwo Elbląskie reprezentowała Pani Gabriela Effenberg, ze Związku Pracodawców Pomorza - Vice Prezes Zarządu Pan Tomasz Balcerowski, Helena Romanowa z Kaliningradzkiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Spotkanie było okazją do bliższego zapoznania się z nową inicjatywą, jaką jest Elbląska Rada Klastrów, w skład której wchodzą elbląskie organizacje okołobiznesowe:

 • 1. Stowarzyszenie Klaster Mebel-Elbląg
 • 2. Stowarzyszenie Klaster Teleinformatyczny ICT AMBER
 • 3. Elbląski Klaster Turystyczny
 • 4. Stowarzyszenie Korona Group – Ogólnopolski Klaster Handlowy
 • 5. Stowarzyszenie Klaster Nowoczesnych Technologii
 • 6. Stowarzyszenie Klaster Medyczny MED+
 • 7. Stowarzyszenie Klaster Biznesu Kultury "BizArt"
 • 8. Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne

Jak zaznaczył Przewodniczący Rady - Tadeusz Sznaza - Rada powstała dzięki inicjatywom różnych osób i przedsiębiorców z Elbląga. Warto nadmienić, że Rada reprezentuje obecnie około 150 przedsiębiorstw z Elbląga i regionu, które generują ponad 700 mln zł przychodów i zatrudniają ponad 2500 osób.

Głównymi celami Elbląskiej Rady Klastrów są:

 • 1. Nawiązywanie współpracy z samorządami i jednostkami badawczo - rozwojowymi.
 • 2. Zacieśnienie kooperacji między elbląskimi klastrami oraz firmami je tworzącymi.
 • 3. Realizacja wspólnych przedsięwzięć i projektów.
 • 4. Wypracowywanie i prezentowanie stanowiska Rady w obszarach leżących w sferze zainteresowania przedsiębiorstw będących członkami klastrów.

Podczas spotkania Przewodniczący Rady wskazał najbliższe działania:

 • a) rozwiązywanie bieżących problemów elbląskich przedsiębiorców głównie we współpracy z Prezydentem Miasta Elbląga,
 • b) intensyfikacja działań w celu wspólnej promocji gospodarczej, przede wszystkim w Obwodzie Kaliningradzkim,
 • c) skorelowanie wydatków publicznych z możliwościami lokalnych podmiotów gospodarczych,
 • d) ścisła współpraca i przygotowanie się do nowej, trudniejszej perspektywy unijnej na lata 2014-2020.

Ponadto w imieniu całej Elbląskiej Rady Klastrów, Przewodniczący podziękował Prezydentowi Miasta, że w tym trudnym okresie podatki od nieruchomości dla podmiotów gospodarczych pozostały na tym samym poziomie. Jednocześnie zaprosił wszystkich chętnych do współpracy z Elbląską Radą Klastrów.

Na zakończenie Prezes Elbląskiego Klastra Turystycznego Hanna Skrobotun zaprezentowała najnowszy produkt – publikację „Marki Turystyczne Elbląga i Regionu”.

Atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia podkreślił występ ludowego zespołu z Karszewa.

20.05.2013 Elbląska Rada Klastrów (ERK) to pierwsze tego typu zrzeszenie przedsiębiorców w kraju.
W jej skład wchodzi osiem branżowych klastrów, działających na zasadzie stowarzyszeń.

Skupia blisko 150 lokalnych przedsiębiorców zatrudniających w sumie 2,5 tysiąca osób. Roczne obroty tych firm znacznie przekraczają 600 mln złotych. Współpraca samorządu z biznesem ma przynieść obu stronom wymierne korzyści.

Elbląska Rada Klastrów (ERK) to pierwsze tego typu zrzeszenie przedsiębiorców w kraju. W jej skład wchodzi osiem branżowych klastrów, działających na zasadzie stowarzyszeń.
Obecność w klastrze daje przedsiębiorstwom szereg korzyści i pozwala wzmocnić ich przewagę konkurencyjną, np. poprzez wspólne zakupy energii, czy wspólny zakup określonych usług. Dzięki zrzeszaniu się, przedsiębiorcom będzie łatwiej pozyskać dotacje z nowej perspektywy unijnej – np. na szkolenia dla pracowników.

W skład ERK wchodzą przedstawiciele ośmiu klastrów branżowych działających mieście: informatyczny, turystyczny, spożywczy, medyczny, kultury, meblowy, metalowo-maszynowy oraz medialny.